Poradí vám odborník David
Po-Pá: 9:30 - 18:30Pokud se řídíte tréninkovým plánem na polmaratón, maratón nebo jiný několik kilometrový běh, určitě se v něm několikrát nachází regenerační běh. Regenerační běh, pokud je správně zařazen do tréninkového programu působí na zvyšování výkonu stejně jako tempový nebo vytrvalostní běh.
Obecně se traduje názor, že regenerační běh je krátký, pomalý běh, který následuje den po náročném tréninku. Jeho úkolem má být zvýšení průtoku krve dolních končetin a napomoci vyplavení nahromaděné kyseliny mléčné. Skutečný přínos regeneračního běhu je také v nalezení rovnováhy mezi objemem a intenzitou naběhaných kilometrů.
Trénink je pro organismus námahový stres. Pro tělo jsou stresující obzvláště běhy s vysokou intenzitou (tempový běhy, výběhy do kopce, sprinty) a dlouhé běhy. Dobrý tréninkový program má za úkol připravit tělo na "únavu a vyčerpání". Tím, že se tělo vystaví těmto faktorům během tréninku, bude lépe odolávat únavě v dalším tréninkovém programu a nakonec iv samotném závodě.
Měli byste se vyhnout náročným tréninkem, stejně i více dlouhým během ve větším počtu za sebou. Regenerační běh nám skvěle pomáhá při hledání rovnováhy mezi nimi, podílí se na zlepšování kondice, zároveň však poskytuje tělu odpočinek a regeneraci po předchozím náročném tréninku.
Pár tipů na regenerační běh:
1. Během běhu byste měli být schopni konverzovat.
2. Běh by neměl být delší než 30 - 45 min.
3. Tepová frekvence by měla být na úrovni 60 - 65% maximální tepové frekvence.
4. Zpomalte! Zejména tehdy pokud před sebou vidíte dalšího běžce a podvědomě začnete běžet rychleji. :)
5. Vyhněte se tomu, abyste se porovnávaly na stejných tratích den co den. Je to regenerační běh a tak se netřeba trápit, že tento běh byl "velmi pomalý".
6. Vyberte si lehkou tréninkových trať.
7. Po běhu si dopřejte poctivý strečink.